Tipy na výlety - Rtyně v Podkrkonoší
Inspirujte se tipy na výlety v této samosprávě nebo se podívejte na výlety v jiném městě či obci.
Rtyně v Podkrkonoší - kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí
Kostel
Rtyně v Podkrkonoší - první písemná zpráva o Rtyni je datována rokem 1367, kdy ves patřila vízmburskému panství. Dominantu města tvoří Kostel sv. Jana Křtitele s dřevěnou zvonicí. Dřevěný Kostel sv.…
Více informací

Rtyně v Podkrkonoší
Městečko
Rtyně v Podkrkonoší leží ve Severních Čechách, jihovýchodním směrem od města Trutnov. Jak název města napovídá rozkládá se v Podkrkonošské oblasti. Severovýchodním směrem od města je chráněná…
Více informací

Rtyně v Podkrkonoší - městské muzeum
Muzeum
Historie muzejnictví ve Rtyni v Podkrkonoší spadá do roku 1936, kdy by ustaven padesátičlenný muzejní spolek vedený učitelem Antonínem Vorlickým. První sbírky taky byly shromaždovány v jedné ze tříd…
Více informací

Rtyně v Podkrkonoší - socha Rebela
Pomník
Rtyňská socha Rebela byla postavena k 200 výročí selského povstání v jehož čele stál Antonín Nývlt, nachází se v sousedství bývalé selské Rychty. Socha byla zhotovena dle návrhu sochaře Františka…
Více informací

Rtyně v Podkrkonoší - kostol sv. Jana Krstitela s drevenou zvonicou
Kostel
Mestečko Rtyně v Podkrkonoší leží v rtyňsko - svatoňovickej kotline, zo severu je obklopené Jestřebími horami a severozápadne od mesta sú vidieť panoramata Krkonoš. Má približne 3000 obyvateľov a…
Více informací

Kryštofovy kameny u Odolova
Skalní útvar
Dvě velké skály nedaleko Odolova, přístupné po zelené značce (viz https://www.turistika.cz/turisticke-trasy/detail/jestrebimi-horami-po-zelene ). Skály jsou tvořeny slepenci a dvěma mohutnými…
Více informací

Turistické rozcestí Pod Větrným dolem
Rozcestí
Rozcestí Pod Větrným dolem leží v lese pod hřebenem Jestřebích hor. Procházejí tudy tyto značené trasy: červená SZ směrem - Odolov a dále po zelené hlavní hřebenovka přes Žaltman do Petříkovic …
Více informací

Rtyně v Podkrkonoší - pamětní deska rychtáře Antonína Nývlta
Památník
Pamětní deska rychtáře Antonína Nývlta je umístěna na budově Rychty, která byla od 17. století dědičně v rodu Nývltů. V roce 1775 se rtyňská rychta stala centrem selského povstání v jehož čele stál…
Více informací

Kostel sv. Jana Křtitele ve Rtyni v Podkrkonoší
Kostel
Původní kostel byl dřevěný v gotickém slohu a založen byl nejspíše počátkem 14. století některým pánem z Vízmburku. V roce 1350 je ve Rtyni uváděna plebánie s vlastním knězem, která spadala pod…
Více informací

turistické rozcestí Rtyně v Podkrkonoší - nad Rychtou
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází nad Rychtou a zároveň nad kostelem s dřevěnou zvonicí, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po červené značce ve směru Podhradí - Malé Svatoňovice, po značce…
Více informací

Turistické rozcestí Končiny nad Rtyní v Podkrkonoší
Rozcestí
Turistické rozcestí leží na kopci na okraji lesa. Procházejí tudy tyto turisticky značené trasy: červená SV směrem - Rtyně v Podkrkonoší, Malé Svatoňovice a odtud možnosti: a) Batňovice, Úpice b)…
Více informací

turistické rozcestí Rtyně v Podkrkonoší - náměstí Horníků
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na náměstí Horníků, ukazuje turistům cestu po dvou rtyňských Naučných stezkách. Červeně je značena NS Po hornických památkách - muzejní okruh, žlutě je značena…
Více informací

Jak získala Rtyně v Podkrkonoší svůj přídomek
Zajímavost
Obec Rtyně se již dlouhou dobu snažila odlišit od ostatních obcí se stejným pojmenováním, ale nedošlo k tomu ani v období před 1. světovou válkou, dokonce ani krátce po vzniku ČSR. První oficiální…
Více informací

Turistická známka č. 1424 - Rtyně v Podkrkonoší
Doprava
První písemná zpráva o Rtyni se datuje rokem 1367. V té době již patřila k největším obcím v okolí.
Více informací

Rtyně v Podkrkonoší - socha krále Davida
Socha
Barokní socha krále Davida je umístěna při vstupu ke kostelu sv. Jana Křtitele se Zvonicí. Dílo je prací dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna z 18. století. Originál díla je uložen v jaroměřském…
Více informací
